Koniec darmowych reklamówek w sklepach, opłata recyklingowa

Szanowni Państwo

 

Poniższa informacja nie jest związana z zakresem naszej umowy, ale jeśli w ramach działalności gospodarczej używacie lekkich toreb na zakupy przekazując odpłatnie czy nieodpłatnie ta informacja jest bardzo istotna:

 

Od 01.01.2018 obowiązują przepisy wprowadzające tzw. opłatę recyklingową.

Będzie ona pobierana od lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 50 mikrometrów

Nie obejmuje bardzo lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów, które są wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności

Stawka opłaty recyklingowej za jedną sztukę lekkiej reklamówki to 20 gr. => tyle trzeba będzie za każdą wydaną (nawet nieodpłatnie ) reklamówkę odprowadzić tytułem opłaty recyklingowej.
Opłata będzie musiała trafić na rachunek Ministerstwa Środowiska. Łącznie za cały 2018 rok w terminie do 31.03.2019 , na chwile obecną 03.01.2018 nie znamy numeru rachunku do wpłaty, nie został jeszcze założony. W kolejnych latach opłata będzie musiała być przekazywana również w terminie do końca marca.

Jeśli decydujemy się na pobieranie od klientów jedynie równowartości nowej opłaty to za reklamówkę trzeba będzie zapłacić => 20 gr opłaty + 5 gr VAT – w sumie 25 gr.

Jeśli decydujemy się na wycenę i sprzedaż lekkiej reklamówki w wysokości wyższej
niż 20 gr to opłatę recyklingową pobieramy i przekazujemy nadal w wysokości 20 gr.

W przypadku jeśli sprzedajemy reklamówki za pomocą kasy fiskalnej czy faktury VAT „najprościej ” dla celów wyliczenia opłaty jest wprowadzić nową pozycję na paragonie lub fakturze np. „lekkie torby na zakupy”, a potem licząc opłatę oprzeć się o wydruku z kasy lub zestawieniu z listy faktur i wyliczeniu : ilość sprzedanych toreb razy 20 gr = wartość opłaty.

Uwaga przypominamy : w przypadku jeśli reklamówki przekazujemy nieodpłatnie nie jesteśmy zwolnieni z zapłaty opłaty recyklingowej, w takim wypadku licząc opłatę musimy oprzeć się o wyliczenie : ilość wydanych toreb razy 20 gr = wartość opłaty. Przekazanie nieodpłatne reklamówki nie jest objęte podatkiem VAT.

Udostępnij artykuł
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp